WhatsApp
Yükleniyor...

Sosyal Medya Yönetimi

Anasayfa Hizmetlerimiz Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal Medya Yönetimi

SOSYAL MEDYA YÖNETİMİ NEDEN ÖNEMLİDİR?

Günümüzde sosyal medya çok önemli bir hal aldı. 7’den ‘70’e herkesin kullandığı ve hakim olduğu, hayatımızın merkezinde olan sosyal medya gücünü her geçen gün biraz daha arttırıyor. Haliyle kurumsal firmaların da ilgisini çekiyor. İlgi çok olduğundan sosyal medya kitlelere ulaşmayı son derece kolaylaştırıp geniş bir reklam sahası oluşmasını sağlıyor.

Firmalar artık sosyal medya sahasında rekabete giriyor. Rekabet yoğun olarak Facebook, İnstagram, Twitter uygulamaları üzerinden devam ediyor. Bunun dışında ticari pazar olarak kullandığımız  Google Play, Apple Store gibi telefon uygulamarınızdan bir çok kitleye ulaşabileceğiniz alanlar mevcut.

Hal böyleyken markaların böyle bir saha içerisinde olmaması çok saçma bir durum olacaktır. Bilinçli olan firmaların sosyal medya hesaplarının olması kendi alanları doğrultusunda çalışmalar yaparak kitlelere ulaşması büyük önem taşır. 

 

SOSYAL MEDYA YÖNETİMİ NASIL OLMALIDIR?

 • Hedef Kitle Belirleme

Hangi alanlarda ilerlemek istiyorsanız ilk hedef kitleniz o alanla ilgilenen kişiler olmalı.  Aynı zamanda hedef kitlenizin cinsiyetini,yaş aralığını, ilgi alanlarını ve nelerden hoşlandıklarını bilmelisiniz. Hal böyle olunca hedefe aldığınız kitleyi mutlu edecek, ilgisini çekecek çalışmalar yapabilirsiniz.

 

 • İçerik Yönetimi

Arama motorlarında etkileşimi yüksek bir sosyal medya yönetimini sağlamak için markanıza ait olan algınızı güçlendirmeniz ve aynı zamanda hedef kitlenizin ilgisini çeken içerik bulmanız büyük önem taşır. İçerik Yönetimi işlemleriniz doğrultusunda hedef kitlenizle aranızda güçlü bir iletişim olacaktır.

 

 • Diyalog Yönetimi

Hedef kitlenizin sorularını hızlı ve doğru yanıtlamak,onlarla ilgilenmek ve  bir sorun yaşadıkları zaman hemen iletişime geçiyor olmak hem müşteri memnuniyetini  arttırırken hem de işinizin daha güçlü bir hal almasını sağlar.

 

 • Reklam Yönetimi

Markanızın büyümesini istiyorsanız hiçbir zaman reklam yapmaktan kaçınmamalısınız. Sosyal medya reklamları TV reklamları,billboardlar  vb. gibi maliyetli değildir. Doğru şekilde yapılan bir reklamla hedef kitle çözümlenebilir ve hangi doğrultu üzerinden ilerlenmesi gerektiğine karar verilebilir.

 

 • Rakip Analiz

Markanız ile aynı sektör içerisinde bulunan firmaların çalışmalarını takip ederek o doğrultuda ilerlemek çok önemlidir. Bir nevi satranç gibi düşünülebilir. Rakibinizin hangi hamleleri yapacağını tahmin etmeniz, rakibinizden güçlü taşlarınızı kullanarak saldırı gerçekleştirmeniz oyunu almanızı sağlar. Bunu sosyal medya düzenine uyarlarsak rakibinizin ne tarz reklamlar yaptığını bilmek, sizin markanızın farklı ve güçlü yönlerini anlamak rakiplerinizi elemenizde yardımcı olacaktır.

 

 • Analitik

Yapılan her paylaşımın ardından etkileşiminizi muhakkak kontrol etmeniz ne kadar ilgi gördüğünü ya da görmediği alanları doğrultusunda kendinize bir plan çıkarmanız çok önemli olacaktır.  Aynı zamanda yaptığınız analizler üzerinden başka güncel reklamları takip ederek kendi markanıza özgün paylaşımlar  üretmeniz işinizi kolaylaştıracaktır.

 

Sosyal Ağlarda Görsel Boyutları Hangi Ölçülerde Olmalı?

Facebook için konuşacak olursak 1200×600 px ve 1200×1200 px temel olarak kullanacağımız 2 farkı görsel boyutu olacaktır. İnstagram da ise paylaşacağınız görselin kare formatına uygun olması yeterli olacaktır. Yukarıda bahsedilen ölçülere uygun görselleri Twitter için de uygulamak mümkün.

 

Sosyal Medyada Paylaşımlar Nasıl Yapılmalı?

Sosyal medyada post paylaşımları markayı genel hatları ile tanıtmak için yapılır. Story paylaşımları ise güncel yapılacak olan kampanyalar,etkinlikler vb. duyuruları için kullanılır. Paylaşılacak olan post veya storynin hangi saat aralığında paylaşıldığı çok önemlidir. Örneğin;  sabah erken saatler, öğlen saatleri ve akşam yemeğinden sonraki saatler paylaşım yapmak için son derece uygundur. Bunun sebebi gün içindeki diğer saat aralıklarında kitlenin büyük çoğunluğunun çalışıyor olması.

 

 

Sosyal Medyada Markamı Büyütürken Kimler İle Çalışmalıyım?

 • Web Tasarımcı
 • S.E.O Uzmanı
 • Grafik Tasarımcı
 • Sosyal Medyacı
 • Teknoloji Ekibi
 • Reklam – Halkla İlişkiler
 • Kurumsal İletişim
 • Marka Yönetimi

 

Bunların yanı sıra ne kadar geri dönüş alsanız da iyi bir web siteniz yoksa kullanıcıların %70’i sizi tercih etmeyecktir.Sosyal medya dijital ortamdaki kartvizitinizdir.Web siteniz ise dijital ortamdaki mağazanızdır.Kartvizitiniz ne kadar etkileyici olursa olsun mağazanızda insanlara o oranda güven vermelidir. Sitenizin sorunsuz bir web tasarımının olması iyi bir yazılımcı ile birlikte çalışmış olmanıza bağlıdır. Sorunsuz bir web tasarımı müşterilerinizin sizden memnun kalma oranını arttıracaktır. Siteniz oluşturulurken grafik tasarımcılara da fazlasıyla iş düşmektedir. Sitenizde kullandığınız renklerden tutun yazı stiline kadar bir çok faktör müşteri çekmenizde etkilidir. Özetle göze hitap eden bir site oluşturmanız yine iyi bir grafik tasarımcı ile çalışmanıza bağlıdır. Kısaca iyi bir web sitesinden de bahsetmemiz gerekirse  markanın tanıtımı ne kadar iyi yapılırsa ve yazılan yazılarda müşteri aklındaki sorularına ne oranda cevap bulabilirse markaya bağlılığı da o oranda artacaktır.